Osmanlı Makina, dünyaya ulaşıyor

Osmanlı Makina, İAYOSB’den dünyaya ulaşıyor

İstanbul Anadolu Yakası OSB’nin son yıllarda en hızlı gelişen firmaları arasında yer alan Osmanlı Makina’nın temelleri 1999 yılına, Bakü’ye uzanıyor.

Türk Cumhuriyetleri’nde gerek üretici olma gerekse de tedarik etme konusunda yaşanan sıkıntılar ise Osmanlı Makina’yı 2004 yılında Türkiye’ye sürüklüyor.  İlk olarak Sultanbeyli’de faaliyet yürüten firma, 2011’in Ağustos ayında ise İstanbul Anadolu Yakası OSB’de 6 bin 500 metrekaresi kapalı toplam 10 bin 500 metrekare alanına taşınarak esas büyümesinin startını veriyor. Osmanlı Makina’nın ürün gamında; yüksek basınçlı yıkama makinaları, temizlik ekipmanları ve servis garaj ekipmanlarının üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri yer alıyor.
Motor hariç yüzde 100 yerli üretim yaptıklarını açıklayan Osmanlı Makina Finans Müdürü Kani İleri, hedeflerini şöyle anlatıyor: “Kazan ve basınçlı kaplarda markalama çalışmasına ağırlık vererek piyasadaki Pazar payımızı artırmak istiyoruz. Yeni devreye soktuğumuz ek ünite ile basınçlı kap imalatı, LPG tankları ile basınçlı kazan ve benzin istasyonu depolarını imal etmekteyiz. Ayrıca Ekip markamız ile arıtma sistemleri kapakları üzerine üretim yapıyoruz. Aynı zamanda yine Ekip markasıyla arıtma tesisinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliğe sahibiz. Sektörde hizmet verdiğimiz ürünlerde en önemli amacımız ise yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarıyla yüzde 100 yerli motor üretimi yaparak kısmi ithalatın önünü kesmek olacaktır.”
Osmanlı Makina, kompresör ve lift imalatına başladı
Osmanlı Makina’nın üretim yaptığı ve hizmet verdiği ürün grupları şu markalardan oluşuyor: Omax, Mattioli, Space, Pulire, Silex, Osm Tel ve Ekip. Kani İleri, “Mattioli markasıyla teker söküp takma, rot balans ve garaj ekipmanları, Space markasıyla; garaj ekipmanları ve servis ekipmanları, Omax markasıyla da yıkama grubuna dahil olan ürünleri üretmekteyiz. Omax tamamen yerli malıdır. Firma, olarak kompresör ve lift imalatına başlamış bulunmaktayız” açıklamasını yapıyor. Osmanlı Makina’nın ticaret ağına ilişkin bilgi veren İleri, Omax ve Mattioli markasının Türkiye’de Pazar payının yüzde 60’ın üzerinde olduğunun altını çizerek, Perşembe Pazarı’nda fabrika satış mağazası, İkitelli’de ise garaj ekipmanları üzerine satış yapan mağazaları bulunduğunu açıklıyor. Tuzla Deri OSB içinde yer alan Serbest Bölge’de ofisleri ve depo alanlarının olduğunu aktaran İleri, Türkiye’de 64 bayinin yanısıra Türk Cumhuriyetleri, Irak, Kosova gibi ülkelerde toplam 12 tane satış mağazaları olduğunu belirtiyor. İleri, bu yıl Türkiye’deki bayi ağını 70’e çıkaracaklarını duyuruyor. İleri, ayrıca maliyet avantajı sağlamak amacıyla Mattioli markasını Çin’de ürettiklerinin altını çiziyor.